Schneider analog input module 140ACI03000 Modicon Quantum 8 I multirange
Shenzhen Wisdomlong Technology CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Schneider
Model Number : 140ACI03000
Place of Origin : France
MOQ : 1
Price : negotiable
Payment Terms : TT West Union
Supply Ability : 100
Delivery Time : 2-3 work days
Packaging Details : New in original box
Brand : Schneider
Model : 140ACI03000
Series : 140
Product Name : analog input module
Warranty : 12 months
Part No : 12P2506 VE4006
Condition : New
Lead time : In Stock
Country of origin : France
Contact Now
Specifications
Main
Range of Product Modicon Quantum automation platform
Product or Component Type Analogue input module
Type of filter Single pole low pass - 3 dB at 15 Hz +/- 20 %
Complementary
Analogue input number 8
Input type Differential
Addressing requirement 9 input words
Analogue input resolution 12 bits
Linear measuring range 1...5 V
4...20 mA
Absolute maximum input 50 V DC
25 mA
Input impedance 250 Ohm current +/- 0.01 %
> 20 MOhm voltage
Absolute accuracy error +/- 0.05 % of full scale
+/- 0.1 % of full scale maximum
Linearity error +/- 0.04 %
Accuracy drift according to temperature +/- 0.0025 % of full scale/°C
<= 0.005 % of full scale/°C
Common mode rejection > - 72 dB 60 Hz
Isolation between channels and bus 1000 V DC
3000 V DC 60 s
Isolation between channels 30 V DC
Update time 5 ms
Fault type Broken wire 4...20 mA
Undervoltage range 1...5 V
Marking CE
Local signalling 1 LED (green) for bus communication is present (Active)
1 LED (red) for external fault
8 LEDs (green) for channel is turned on
8 LEDs (red) for channel fault
Bus current requirement 240 mA
Power dissipation in W 2 W
Module format Standard
Net Weight 0.7 lb(US) (0.3 kg)
Environment
Standards UL 508
CSA C22.2 No 142
Product Certifications FM Class 1 Division 2
cUL
Resistance to electrostatic discharge 4 kV contact IEC 801-2
8 kV on air IEC 801-2
Resistance to electromagnetic fields 9.1 V/m (10 V/m) 80…1000 MHz IEC 801-3
Ambient Air Temperature for Operation 32…140 °F (0…60 °C)
Ambient Air Temperature for Storage -40…185 °F (-40…85 °C)
Relative Humidity 95 % without condensation
Operating altitude <= 16404.2 ft (5000 m)
Ordering and shipping details
Category US1PC2118155
Discount Schedule PC21
GTIN 3595861126565
Returnability Yes
Packing Units
Unit Type of Package 1 PCE
Nbr. of units in pkg. 1
Package 1 Height 1.9 in (4.8 cm)
Package 1 Width 6.5 in (16.5 cm)
Package 1 Length 12.2 in (31.0 cm)